Súkromné stredné školy Považská Bystrica

Obchodná akadémia Hotelová akadémia Vyššia odborná škola

Profil školy

Súkromné školy sa nachádzajú na ulici M.R. Štefánika 147 v centre mesta Považská Bystrica. Výhodou je zastávka MHD a prímestských liniek, ktorá sa nachádza priamo pred budovou školy. Od autobusovej a železničnej stanice je vzdialená približne 500 m. Žiaci dochádzajúci z väčších vzdialeností môžu použiť i ubytovanie v internáte, ktorý sa nachádza asi 5 minút od školy. Stravovanie je zabezpečené v školskom bufete a jedálni. Všetky priestory školy sú pokryté WIFI signálom a žiaci môžu so súhlasom riaditeľky používať notebooky na vyučovaní, čo uľahčuje výchovno-vzdelávací proces.

Štúdium obchodnej akadémie je 4-ročné, hotelovej akadémie 5-ročné, pomaturitné štúdium cestovného ruchu je 3-ročné. Vo výučbe je posilnená informatika, cudzie jazyky, matematika. Štúdium obchodnej a hotelovej akadémie je následne ukončené maturitnou skúškou, hotelová akadémia aj s výučným listom. Pomaturitné štúdium cestoného ruchu je ukončované absolventskou skúškou s titulom DiS.

Vo výchovno-vzdelávacom procese sú zahrnuté prvky experimentálneho vyučovania, čo sa prejavuje v náplni štúdia, v hodnotení a motivácii študentov a vo vzťahu medzi vyučujúcim a študentom. Dôraz sa kladie na samostatnosť a tvorivosť študenta, čím je vedený k zodpovednosti za svoje vzdelanie a budúcnosť, ktorú má možnosť si vytvárať z veľkej časti sám.

Cieľom školy je podieľať sa na výchove a vzdelávaní mladých ľudí, ktorí budú schopní kultivovaným spôsobom prezentovať seba a svoje názory formované v zmysle morálnych a ľudských hodnôt. Absolvent školy by mal ovládať aktívne minimálne dva svetové jazyky, a tak byť schopný pokračovať v štúdiu nielen na slovenských, ale aj na zahraničných vysokých školách.

Súkromné školy nemajú u nás tradíciu, napriek tomu už existujú a umožňujú zapojiť absolventov do praxe. Filozofiou našej školy nie je odmietanie žiakov, ktorí majú základné predpoklady pre ukončenie strednej školy, ale ich podpora aj individuálnym prístupom a možnosťou realizácie každého žiaka podľa jeho schopností.